×
ÚVOD O NÁS ŠKOLENÍ ŘIDIČŮ AUTOŠKOLA NÁVODY K TACHOGRAFŮM KONTAKTY
CDVZ - Centrum dopravního vzdělání +420 602 148 899 cdvz@cdvz.cz


Novela zákoníku práce

Sněmovna projednává novelu zákoníku práce. Zatím ve Sněmovně leží 64 pozměňovacích návrhů, které čekají na druhé čtení, řadu z nich už podpořil sociální výbor.


Až dosud byla za největšího strašáka firem označována regulace home office, která podle kritiků může vést k menší ochotě firem nechávat lidi pracovat z domova.


Novela zákoníku práce měla původně do českého práva pouze zapracovat evropskou směrnici upravující práci na dálku a povinnost zaměstnavatele vytvořit sociální plán pomoci při hromadném propouštění. Nakonec se na to nabalily i další věci, které mají zlepšit pozici zaměstnanců – omezení u dohod o pracovní činnosti, souhlas zaměstnance při převedení na jinou práci nebo garance původního pracovního místa i po rodičovské dovolené.


Ani jedna z mála věcí, kterou do novely zákoníku prosadily firmy, například aby si vrcholoví řídící zaměstnanci mohli samostatně rozvrhovat pracovní dobu, nedopadla podle jejich představ. Má se to týkat jen těch s platem nad 75 tisíc korun měsíčně, takže menší firmy jsou ze hry.


Změny v novele zákoníku práce:


Práce z domova

Náklady na práci mimo pracoviště, kterou si firma a zaměstnanec dohodli, bude hradit firma – telefonní a internetové spojení, poskytnutí a zabezpečení potřebné technologie, elektřina… Mohou si na to sjednat paušál. Firma musí dát zaměstnanci možnost pravidelně se setkávat s ostatními zaměstnanci na pracovišti.


Práce na dohodu

U dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti bude muset zaměstnavatel evidovat odpracovanou dobu a dodržovat přestávky na práci (maximálně po 6 hodinách). Místo minimální mzdy budou mít nárok na vyšší, zaručenou mzdu podle oboru. U dohod o pracovní činnosti vznikne právo na dovolenou.


Dovolená, propouštění

Návrat na původní práci a pracoviště se má zaměstnancům nově garantovat nejen po skončení mateřské dovolené, ale i po rodičovské dovolené, tedy fakticky až čtyři roky. Dovolená se má nově počítat nikoliv za odpracované dny či směny, ale z týdenní pracovní doby. Výpočet by se tak měl zjednodušit. Při hromadném propouštění musí zaměstnavatel zpracovat sociální plán pomoci.


Převedení na jinou práci

Dosud může nadřízený převést pracovníka na jinou práci bez jeho souhlasu. Nově to má jít jen se souhlasem zaměstnance – s výjimkou živelní události nebo hrozící nehody. Pokud pracovník zaměstnavatele o převedení na jinou práci nebo pracoviště sám požádá, musí mu firma vyhovět, pokud to doporučuje lékař a nebrání tomu provozní důvody.


Vrcholoví pracovníci

Vysoce postavení manažeři se mzdou nad 75 tisíc korun, kteří jsou podřízeni přímo představenstvu nebo jednateli i ti o jednu úroveň níž, si po dohodě se zaměstnavatelem mohou zvolit volnější pracovní režim. Nebudou dostávat příplatky za práci o víkendech, svátcích či v noci.