Řidič kamionu nelegálně vypínal tachograf, nyní čelí trestnímu stíhání

Zřejmě historicky první dva případy v České republice, kdy jsou řidiči obviněni z přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací řeší v současné době policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Jedná se o případy, kdy řidiči neoprávněně manipulovali s digitálním tachografem.

Na základě stanoviska Nejvyššího správního soudu se takového protiprávního jednání dopouští každý, kdo nezákonným způsobem manipuluje s digitálním tachografem, což vede k bezprostřednímu ohrožení bezpečnosti účastníků silničního provozu. Takové jednání nese velkou míru společenské škodlivosti.

V pondělí 15. května prováděli policisté policisté z dálničního oddělení Velký Beranov kontrolu kamionové dopravy na dálnici D1. Krátce před devátou hodinou kontrolovali na 111. kilometru dálnice D1 řidiče jízdní soupravy složené z tahače a návěsu se slovenskými registračními značkami. Řidič nákladní soupravy projížděl po dálnici ve směru jízdy na Prahu a na základě pokynů policisty s vozidlem sjel z dálnice na dálniční odpočívadlo. V době zahájení silniční kontroly vozidlo prokazatelně jelo. Policisté řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla, a také dokladů souvisejících s převáženým nákladem.

Kontrolou nákladního vozidla a kontrolou záznamové karty policisté zjistili velmi závažné porušení spočívající v tom, že řidič měl během jízdy prokazatelně aktivováno přídavné zařízení umožňující nelegální manipulaci s tachografem, kdy na kartu řidiče a do digitálního tachografu nebyla zaznamenána jízda, ale byl zaznamenán odpočinek. Toto zařízení policisté zajistili pro účely trestního řízení. Řidiče zadrželi jako osobu podezřelou ze spáchání protiprávního jednání. Případ si převzali jihlavští kriminalisté, kteří ve věci vedou zkrácené přípravné řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Muž je stíhán na svobodě. V případě prokázání viny hrozí řidiči trest odnětí svobody až na čtyři roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Druhý podobný případ policisté řešili o den později, tedy v úterý 16. května kolem jedenácté hodiny dopoledne, když kontrolovali na 111. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu jízdní soupravu složenou z tahače a návěsu se slovenskou registrační značkou. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných k provozu a řízení vozidla. Řidič jel ve vozidle sám. Policisté důkladnou kontrolou zjistili, že používá v tachografu kartu řidiče vystavenou na jméno jiné osoby. Tím porušil platné právní předpisy, protože řidič smí být držitelem pouze jedné platné karty řidiče a je oprávněn používat pouze vlastní osobní kartu řidiče. Svým jednáním řidič naplnil skutkovou podstatu přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Ve věci policisté vedou zkrácené přípravné řízení a muži sdělili podezření z daného přečinu. Kartu do tachografu na jméno jiné osoby policisté zajistili pro účely trestního řízení. Třiačtyřicetiletému cizinci hrozí trest odnětí svobody v trvání až dvou let, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.

V obou případech policisté uložili dopravcům kauci ve výši 100 000 Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.